Безпристрастен поглед към Хайдутин

Безпристрастен поглед към Хайдутин

Безпристрастен поглед към Хайдутин

Blog Article

          Чавдар е главният герой в поемата. Той е представен в момента, когато, едва дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Чавдар е красиво дете (

          • Изброяването на географските обекти – Странджа, Пирин, Бяло море, Дунав, от Цариград до Сръбско – не е случайно. Те определят земите, населени с българи.

Творбата започва с лирически увод. Той има важно значение на предисловие за последвалия го събитиен разказ.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.

Но тя моли Чавдар да иде да се изучи, а да не поема рисковете на хайдушката борба. И докато за Чавдар вестта, че ще иде при баща си, е радостна, то за майката това е най-тежкото преживяване.

          Основна в творбата е темата за свободата – както лична, така и обща, народна. За малкия Чавдар личната свобода означава незачитане на потискащата чужда воля и противопоставяне на унижението и на бездействието.

Повече за това как използваме бисквитките разберете в нашата Политика за използване на бисквитки. Повече за това как обработваме Вашите данни прочетете в нашата Декларация за поверителност.Съгласявам се

        Хайдутин   • Много често в народните песни и в поемата се използва инверсия (обръщане) (очи черни, големи; глава къдрава)

          Песента обединява територията на поробената родина („Затуй му пее песента/на Странджа баир гората, на Ирин-Пирин тревата;/меден им кавал приглаша/от Цариграда до Сръбско/и с ясен ми глас жътварка/от Бяло море до Дунав – /по румелийски полета.

Според преданието, което се носело за него, „Деля го куршум не фата, Деля го сабя не сече“, враговете му го прострелват с нарочно излят за целта сребърен куршум.

 Едва след това може да конкретизира за кого и за какво ще разказва.

Истор. По време на турското робство - народен закрилник,борец срещу османското владичество.

В Северен Кавказ термина абрек се доближава донякъде до хайдутин – човек хванал гората по лични причини, преминал по-късно в руския език през Кавказката война като нарицателно за банди от планински разбойници, несъгласни с властта.

Report this page